Silná menstruace - trápení, které lze řešit!

25. listopadu 2008 v 18:02 | KinTaky |  menstruace

Co je příčinou silné menstruace?

1) Zdravotní příčiny - Silnou menstruaci mohou vyvolat některá (i poměrně závažná) onemocnění - např. endometrióza (Gynekologické onemocnění vyskytující se u mladých žen a dospívajících dívek, kdy se děložní sliznice ukládá mimo děložní dutinu a poškozuje okolní tkáně, často je příčinou srůstů a neplodnosti. Charakteristické jsou časté bolesti v podbřišku bez zjevných příčin.), adenomatózní změny (tzv. bujení sliznice dělohy, které může vést až ke vzniku rakoviny dělohy) nebo myomy (nezhoubné nádory, které vyrůstají z hladké svaloviny děložní stěny, nejčastěji u žen mezi 30-50 lety). V některých případech silné krvácení souvisí i se špatnou funkcí štítné žlázy. Neber tedy svou silnou menstruaci pouze jako banalitu a nutné zlo, svěř se lékaři.
2) Psychické příčiny - Jednoznačně stres. Problémy ve škole, nešťastná láska, hádka s kamarádkou či s rodiči - to všechno se může odrazit také v síle tvé menstruace. Říká se, že jakmile jsi nešťastná, "pláče" i tvé břicho.
Často však jako důvod abnormálního krvácení nemůžeme určit nic, ale i tak bys neměla házet flintu do žita!
Speciální dieta - možné řešení
1) VITAMÍNY - Pro zmírnění silného krvácení můžeš začít denně (asi po 3 měsíce) zvýšenou dávku vitaminů A, C a E. Pořiď si v lékárně krabičku multivitaminů a ty pravidelně užívej, ale vyvaruj se překračování denních doporučených dávek. Například dlouhodobé užívání velkého množství vitaminu A v tabletkách je toxické. A k čemu tedy ty vitaminy přispívají? Vitamin A reguluje příliš vysokou hladinu estrogenu v těle, vit.E pomáhá udržovat normální průtok krve a zabraňuje zvýšené srážlivosti a vit.C má obecně příznivý vliv ke snížení ztráty krve.
2) BEZ MLÉKA A TUČNÉ STRAVY - Zkus se na tři měsíce vzdát veškerých mléčných výrobků, tučných a masitých jídel. Proč? Ženy, které se živí stravou s vysokým obsahem tuku, mají výjimečně vysokou hladinu estrogenu v těle, což způsobuje zbytnění tkáně sliznice děložní, která tvoří vnitřní výstelka dělohy. Když se tato výstelka na konci každého měsíčního cyklu ztrácí, krvácení z této zbytnělé sliznice je silnější a delší.
Když změna stravy nefunguje, může pomoci:
- Hormonální antikoncepce - zajistí hormonální rovnováhu
- Ibuprofen - patří k inhibitorům prostagladinu, který má na svědomí nadměrné krvácení (užívat bys ho měla 3-4 dny před očekávanou menstruací 1-2x denně a případně ještě tabletku denně ve dnech, kdy je menstruace nejsilnější)
- Přírodní progesteron - užívá se ve formě tablet nebo aplikuje jako mast/krém od čtrnáctého do dvacátého osmého dne cyklu (v případě masti je vhodná aplikace na měkké oblasti kůže - krk, zápěstí, obličej, břicho, vnitřní část stehen, …)
Svěř se s problémem se silnou menstruací svému lékaři, tak uděláš úplně nejlíp!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Elza Elza | 3. června 2012 v 14:27 | Reagovat

ty seš fakt blbá... okopíruješ a toť vše??? alespoň zdroj si tam mohla napsat :(((((

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama